Ostravské listopadání

6. - 8. listopadu 2015

Třanovský sál je již plně připraven na záplavu decibelů, která bude po celý víkend otřásat jeho stěnami. První účastnici s povděkem sundávají své svršky a krosny v šatně a úpěnlivě hledají své jméno v seznamu účastníku. Bódička profesionálně pomáhá najít odpovídající kolonku a přebírá náležité vstupné. Večeře v zadní místnosti je již připravena, a tak se někteří labužníci usídlí právě tam. Ostatní posedávají v sále a vítají své přátelé. První, pro některé už pověstná, kapela Moby Dick, ladí své nástroje a připravuje se na zahájení dalšího ročníku Minifestivalu nejen křesťanských hudebníků Ostravské Listopadání. Zanedlouho již moderátorská dvojce předstupuje před publikum, které se mezitím usadilo v několika řadách za sebou. Po krátkém úvodu kapela spustí svůj první song. Pro některé hudba trochu drsná, pro některé dle gusta. Večer pak nese se v atmosféře poklidné čajovny v prostorách klubovny. Každému je nabídnut pokrm či nápoj dle chuti, společenská hra či jen tak chvíle při rozhovorech s přáteli. A nyní je čas jít spát.

Sobotní dopoledne patří již tradičně zpěvu, a to ne pozvaných kapel, ale všech statečných účastníku Minifestivalu. Nechť tedy hudebníci naladí své nástroje a zpěváci správně připraví své soprány, alty, tenory či basy. Ano, bude se zpívat i na hlasy! Celý sbor tentokrát vedl, dirigoval a doprovázel bratr Samuel Mach z Ostravského sboru. Výsledek celého snažení pak mohli slyšet účastníci nedělních bohoslužeb v kostele. Po výborném obědě se sál opět začíná hemžit hudebníky a posluchači, kteří usedají na svá místa v zatemněné místnosti. Pouze reflektory osvětlují jejich tváře. Na pódiu se to hemží kapelami a jedna střídá druhou až do pozdních večerních hodin. Mladé a nadějné přátelé z hudební skupiny Abakuk střídají židovské melodie a zpěvy Shirim Ashirim, písně s hlubokými myšlenkami různých skupin pak v podání tria Nenadarmo, chvíle modliteb a vyznání s ADAM BUBÍK acoustic a nakonec MeloDive, potápění do melodií a životních příběhů. Hudebně nasycení účastníci pak ještě ukončí večer v čajovně jako předešlý den.

A je tady nědělní ráno. Je zapotřebí připravit se na bohoslužby, a proto již ostravský kostel naplňují tóny, melodie a zpěvy všech hudebníků a zpěváku. Kázaní Pavla Juna přináší svěží a stručnou zprávu o nás jako svědcích Kristova evangelia. A snad s tímto povzbuzením a vědomím se pomalu rozjíždí všichni hudební gurmáni do svých domovů.

Pavlína Lakomá, Bruntál