"Na cestě"... do Suchdolu

6. - 9. srpna 2012

V Moravskoslezském seniorátu se na nás, mladší mládež a konfirmandy, nezapomíná ani o prázdninách. Sešli jsme se proto v Suchdole nad Odrou. Začali jsme v pondělí 6.8. večeří. Po ní měla Evča připravený úvod do tématu pobytu “Na cestě” spojeného s poznáváním historie Moravských bratří, kteří zde působili. Byl také čas diskuze, zpěvu i modlitby. Následně jsme, stejně jako všechny následující večery, usedli k povídání, hraní stolních her a pojídání dobrot, což nám vydrželo až do noci.

Druhý den jsme vstali před půl devátou. Ještě před snídaní byla modlitební chvíle v kostele, kde jsme také zpívali a vyslechli krátké zamyšlení. Dopoledne bylo sportovně akční - ringo a frisbee, stejně tak odpoledne, navíc obohacené o osvěžení v bazénu. K večeru jsme hráli hru, která souvisela s tématem večerního programu “Sobectví a oběť”. Každý si vylosoval papírek s postižením, které bude během hry mít, a stanovištěm. Jeden ze zúčastněných se směl obětovat a vzít na sebe postižení někoho jiného, aby byl tým schopen dosáhnout zadaného úkolu, tj. obejít všichni společně stanoviště každého z nás. V našem případě byl od svého postižení osvobozen Tom, nejsilnější ale také nejtěžší z nás, který by jinak hrál mrtvého a my ho museli nosit. Po večeři jsme usedli k programu, který vedl Kvak. Na závěr nám pustil související klipy, které s Tomem titulkují.

I středu jsme začali modlitební chvílí v kostele. Po snídani jsme se sem vrátili a vyšplhali jsme až nahoru na věž. Pokračovali jsme ringem. S příjezdem dalších 4 holek se náš počet rozrostl na 14 lidí včetně vedoucích. Po obědě jsme navštívili Muzeum Moravských bratří. Tématická hra tohoto dne spočívala v plnění velmi náročných úkolů. Např. 8-členná skupina, se musela 15 sekund dotýkat země pouze 15 rukami. Ale jsme schopní, nakonec jsme vše zvládli ;). K večeři jsme si u ohýnku opekli špekáčky. Následný program, vedený Kvakem a doprovázený videoklipy, byl o naději a zoufalství.

Čtvrtek, poslední den našeho pobytu, musel být výjimečný. Sice jsme opět zahájili modlitební chvíli, dopoledne bylo ovšem věnováno závěrečnému programu, při němž jsme měli možnost shrnout si to, co jsme za těch pár dní slyšeli, a popřemýšlet nad jeho aplikací v našem životě. Zakončili jsme obědem a rozlučkovým kolečkem.

Tato část prázdnin byla rozhodně velmi povedená. Jídlo vynikající, programy zajímavé, atmosféra pohodová... I nevelká účast byla nakonec výhodou, aspoň jsme byli opravdu jeden kolektiv a ne rozskupinkovaní. Snad se i příští rok něco podobného povede :)